Çerkes Köyleri

Kafsam Türkiye'deki Çerkes köylerinin saptanması amacıyla kapsamlı bir proje başlattı. Herkesin katkıda bulunabileceği bu proje ile Türkiye'deki Çerkes köylerinin tarihi, konumu, nüfusu, demografik özellikleri, köylerde yaşayan ailelerin isimleri ve köyden göç eden nüfus belirlenecek.

Web ortamında sonuçları sunulacak ve güncellenecek bu proje ile Türkiye'deki Çerkes nüfusu da büyük ölçüde saptanmış olacak.

Projenin başlangıç noktasını değerli büyüğümüz İzzet Aydemir'in 1960'lı yılların ortalarında hazırladığı çalışma oluşturuyor. Bu çalışmada belirlenen köylerin nüfusları günümüze kadar güncellendi. Çalışmadaki eksiklik ve yanlışlıklar tespit edilerek oluşturulan listeye yeni köyler ekleniyor.

Çalışmanın güncellenmesi ve geliştirilmesi için hepinizin katkılarını bekliyoruz. Kafsam "Köylerimiz" çalışmasında Editör olarak projeye sürekli katkıda bulunabilir ve bilginizi paylaşabilirsiniz. Projeye katkıda bulunmak için bize yazınız: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.


Aşağıdaki harita projenin görselleştirilmesine bir örnek olarak hazırlanmıştır. Haritanın herhangi bir yerini  iki kez tıklayarak veya sol üst köşedeki +/- tuşları ile zoom düzeyini değiştirebilirsiniz. Sağ üst köşedeki "Harita" ve "Uydu" seçenekleri ile harita veya uydu görüntüsü elde edebilirisiniz.İstediğiniz köyün ikonunu tıkladığınızda köy hakkında bazı bilgileri görüntülenecektir.